top of page
Zdjęcie autoraŁódzkie Informacje

Zostań wakacyjnym ratowaniem życia. Każda kropla się liczy 

W imieniu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi zachęcamy do wakacyjnego (i nie tylko!) oddawania krwi.

Zostań wakacyjnym ratowaniem życia.| fot. mat. prasowe

Wiele osób z Łodzi i nie tylko regularnie oddaje krew, lecz niestety... zasoby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi nie są w stanie zaopatrzyć zapotrzebowania krwi i jej składników. Apelujemy do Łodzian o wspólną mobilizację i pomoc mierzoną kroplami krwi.

Krwiodawcą może zostać:

- osoba zdrowa w wieku 18 - 65 lat,

- która waży co najmniej 50 kg,

- u której w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,

- u której w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano diagnostycznych badań i zabiegów endoskopowych (gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),

- która w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie była leczona krwią lub jej składnikami.


Krew można oddać w RCKiK w Łodzi ul. Franciszkańska 17/25 oraz w 9 punktach pobrań znajdujących się na terenie Województwa Łódzkiego. Szczegółowy wykaz punktów i wszelkie informacje dostępne są na stronie www.krwiodawstwo.pl .


Jak zostać dawcą krwi? 7 porad | fot. mat. prasowe

Na procedurę oddawania krwi, która może uratować czyjeś życie, należy przeznaczyć około godziny zegarowej.

Jak w 6 krokach wygląda oddawanie krwi:

1. Wypełnienie formularza - znajdują się tam pytania dotyczące stanu zdrowia, przebytych chorób i przyjmowanych leków. Formularz wypełnia się za każdym razem gdy chce się oddać krew.

2. Rejestracja - po wypełnieniu formularza, należy wyjąć dowód osobisty i wraz z nim, udać się do osoby rejestrującej. W trakcie rejestracji podajemy podstawowe informacje jak imię i nazwisko, adres zamieszkania. Zostaną one wprowadzone przez osobę rejestrującą do systemu komputerowego.

3. Próbki - po rejestracji, pobierana jest niewielka próbka krwi w celu wykonania morfologii krwi.

4. Lekarz - po pobraniu próbki krwi jest się proszonym o przejście do kolejnego stolika, gdzie badania dokonuje lekarz. Lekarz zapoznaje się z wypełnionym formularzem, osłucha płuca, sprawdzi ciśnienie krwi i ogólny stan zdrowia, zapyta o przebyte choroby i przyjmowane leki.

5. Oddanie krwi - po badaniu lekarskim, lekarz prosi o przejście do kolejnego stanowiska, gdzie pobierane jest 450 ml krwi. Oddanie krwi zajmuje ok. 5-10 min. Po oddaniu krwi jeszcze przez chwilę odpoczywa się na fotelu.

6. Ekwiwalent kaloryczny - po oddaniu krwi, obsługa prosi o odebranie paczki ze słodyczami i napojem energetycznym stanowiącym ekwiwalent kaloryczny za oddaną krew. Paczka zawiera 8 czekolad i 2 batoniki.

7. Bonus dla każdego - świadomość, że oddana krew uratowała czyjeś zdrowie / życie.

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page