Łodzianie licznie przyjmują do swoich domów i są chętni niesienia pomocy osobą pokrzywdzonym przez konfliktem zbrojnym. Miasto zapewnia również tym osobą bezpłatną opiekę zdrowotną.
Każdego dnia ponad 50 tyś. uchodźców ucieka przed wojną na Ukrainie, są to głównie kobiety ze swoimi dziećmi te które trafią do Łodzi, mogą skorzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej.
Już została udzielona pierwszym pacjentom pomoc medyczna w tym stomatologiczna. Zgodnie z komunikatem Narodowego Funduszu Zdrowia wszystkie osoby przekraczające granicę po rozpoczęciu działań wojennych są objęte polską ochroną zdrowia. Przygotowaliśmy listę specjalnych numerów telefonów do miejskich centrów medycznych. W placówkach zatrudniliśmy wiele osób znających język ukraiński lub rosyjski, żeby ułatwić komunikację. Funkcjonuje także ogólnokrajowa infolinia w języku ukraińskim, z której osoby są kierowane do różnych szczebli ochrony zdrowia. Jest też teleplatforma pierwszego kontaktu, gdzie można otrzymać skierowanie do szpitala, lekarza, na szczepienie lub receptę. – mówi Adam Wieczorek, wiceprezydent miasta Łodzi.
Miejska ochrona zdrowia nawiązuje również współpracę ze specjalistami i organizacjami zrzeszającymi lekarzy.
Samorząd lekarski zrzesza wszystkich lekarzy z terenu Łodzi i województwa łódzkiego. Od początku konfliktu zbrojnego zgłaszają się do nas lekarze. Utworzyliśmy specjalne konto, na które można się zgłaszać i udzielać pomocy uchodźcom pro bono. Zgłaszają się lekarze pracujący w różnych placówkach oraz prowadzący prywatną praktykę. Chcą oni objąć opieką osoby uciekające przed wojną. Dużą grupą są dzieci z sierocińców, potrzeby są ogromne. Są także chorzy oczekujący na różne zabiegi operacyjne i wymagający kontynuacji leczenia. Nasi lekarze deklarują pomoc na wielu płaszczyznach.– mówi Paweł Czekalski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi.
Commenti