Reprezentacyjna ulica miasta w wybrane weekendy wakacji będzie tętnić życiem, wszystko to dzięki artystom ulicznym. Będzie to aż sześć tematycznych dni wypełnionych będzie sztuczkami cyrkowymi, tańcem i muzyką, a także street artem.
Festiwal "Hokus Pokus” jest jednym z największych wydarzeń na ul. Piotrkowskiej, który swoją pierwszą edycję obchodził w 2016 roku. Ubiegłe edycje pokazywały zwężony zakres różnych dziedzin sztuki cyrkowej, akrobatyki, iluzji i tańca. W tym roku organizatorzy rozszerzają w tym roku formułę uwielbianego przez najmłodszych i docenianego przez dorosłych festiwalu do sześciu edycji tematycznych:
22.06. Wielkie otwarcie: Spektakl akrobatyczno-taneczny
6-7.07. Taniec uliczny
20.07. Muzyka uliczna
4.08. Dzień sztuki cyrkowej
18.08. Dzień street artu
18.08. Dzień street artu
Festiwal Sztuki Ulicznej „Hokus Pokus” 2019 zaprasza małych i dużych do udziału w nowej i poszerzonej odsłonie najbardziej magicznego wydarzenia w Łodzi. Hokus Pokus zagościło na głównej ulicy miasta 3 lata temu jako dwudniowe, międzynarodowe święto sztuki ulicznej i magii.
Podczas tegorocznej odsłony odbędzie się aż 6. edycji tematycznych festiwalu! Uwielbiane przez łodzian pokazy artystów sztuk ulicznych wzbogacą w tym roku liczne animacje i warsztaty skierowane do dzieci (m. in. warsztaty żonglerki i dryblingów piłkarskich, chodzenie po równoważni, zabawy zręcznościowe w miasteczku cyrkowym, wspólne malowidła w przestrzeni miejskiej), ale także plenerowe koncerty i zabawy taneczne z krótkimi lekcjami.
Pierwsza okazja do spotkania będzie już w najbliższą sobotę, 22 czerwca w pasażu Schillera. W ramach otwarcia i zapowiedzi festiwalu aż trzykrotnie zostanie wystawiony spektakl łączący w sobie elementy sztuki cyrkowej, akrobatyki, żonglerki, tańca oraz teatru. Kolejne edycje zamienią ulicę Piotrkowską w arenę pokazów na najwyższym poziomie, zobaczymy np. najlepszych zawodników świata w dryblingu piłką nożną czy afrykańskich mistrzów tańca i muzyki. W ostatni dzień wakacji, na zakończenie całego cyklu, odbędzie się dzień pełen atrakcji dla fanów żonglerki, zabaw zręcznościowych z użyciem piłki i ulicznych rozgrywek futbolowych.
Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.
Szczegółowe informacje: www.lcw.lodz.pl
PROGRAM FESTIWALU
Wielkie otwarcie: 22 czerwca – Spektakl akrobatyczno- taneczny
– plenerowe przedstawienie z muzyką na żywo w pasażu Schillera, inaugurujące cały festiwal. Spektakl nawiązuje do tematyki festiwalu – zobaczymy elementy sztuki cyrkowej, akrobatyki, żonglerki, tańca oraz teatru, a na kilku scenach umieszczonych w pasażu wystąpią wszechstronni tancerze, akrobaci i wokaliści wywodzący się z różnych dziedzin sztuki. Fabuła inspirowana jest lokalną kultura i tradycją.
Podstawą spektaklu będzie aranżacja samej przestrzeni pasażu- między ławkami i drzewami pojawi się kilka scen-podwyższeń, na których rozgrywać się będzie akcja, a widzowie zostaną dosłownie nią otoczeni.
EsPlatea to opowieść o mieście częściowo wyobrażonym: przestrzeni spotkań ludzi odmiennych i nie do końca poznanych, miejscu nieustannego krzyżowania się kultur, postaw, sposobów na życie. Prowadzi to z jednej strony do nieuchronnych nieporozumień i konfliktów, a z drugiej – do tworzenia życiodajnej, twórczej energii, która buduje przestrzeń społeczno-kulturową miasta. Poprzez przywołanie zarówno fikcyjnych, jak i prawdziwych opowieści, powstanie wielowymiarowy, oniryczny świat, którego być może nigdy nie było, a każda z napotkanych na ulicy historii niesie ze sobą ładunek emocji.
Aktorom towarzyszyć będzie zespół niezwykłych muzyków grających autorską muzykę inspirowaną folklorem lokalnym, polską muzyką romantyczną oraz twórczością łódzkich i ściśle związanych z łódzkim środowiskiem kompozytorów.
Spektakl powtórzony będzie trzykrotnie, a po każdym widzowie będą mieli możliwość poznać artystów festiwalu. Czas trwania jednego widowiska: ok. 30 min. Miejsce: Pasaż Schillera.
Godziny rozpoczęcia: 17.00, 18.30, 20.00.
6-7.07.2019 – Dni tańca ulicznego
– cały weekend wypełniony pokazami i animacjami tanecznymi w kilku różnych lokalizacjach na ul. Piotrkowskiej. Chodnik stanie się areną wyjątkowych prezentacji: ulicznego tanga, amerykańskiego Tap Dance, swingowego liny hopa a także tańca afrykańskiego w wykonaniu rdzennych mistrzów djembe. Dodatkowo nauka integracyjnych tańców w kręgu, animacje z instruktorem balfolku oraz lekcja kroków swinga w parze.
20.07.2019 – Muzyka uliczna
– dzień poświęcony muzyce, która rozbrzmiewała w miejskich podwórkach i bramach w czasach powojennych. Na Piotrkowskiej zagrają kapele prezentujące tradycyjny repertuar, a dodatkową atrakcją będzie oryginalna, 100-letnia katarynka, z której dobiegać będą wesołe, starodawne melodie. Usłyszymy na żywo Bałucką Kapelę Podwórkową, a także orkiestrę folkową Odpoczno oraz dixielandowy band Sweet Seven Jazz w specjalnym repertuarze. Główna ulica zmieni się w wielki, miejski dancing.
4.08.2019 – Dzień sztuki cyrkowej
– animacje i pokazy w obrębie miasteczka cyrkowego rozstawionego w pasażu Schillera oraz pokaz efektownego „vertical dance” na ścianie jednej z kamienic. W programie konkursy i zabawy dla dzieci: piłki, obręcze, chusty, cyrkowe talerze, równoważnia, diabolo, maczugi do żonglowania, prowadzone przez magiczne postacie. Zobaczyć będzie można też oparte na autorskiej fabule pokazy tańca w powietrzu na specjalnej konstrukcji, a także pokazy tańca na szczudłach. Tego dnia główną atrakcją będzie też autorskie widowisko na ścianie jednej z kamienic przy użyciu różnych sztuk artystycznych, tj. vertical dance, śpiew, muzyka, sztuka lalkarska.
18.08.2019 – Dzień street artu
– strefa sztuki dziecięcej oraz pokazy malowania 3D z udziałem łodzian, efektownego malowania ciała, warsztaty body marbling, a także prezentacje artystów ulicznych w procesie twórczym i występy mimów. Spotkać będzie można m. in. karykaturzystę, portrecistę, grafika, witrażystę, malarza fantastyki, a także żywe statuy chodzące, stojące lub zatrzymane w ruchu. W programie wykonanie trzech malowideł 3D w przestrzeni ulicy Piotrkowskiej z udziałem mieszkańców w procesie twórczym, pokaz malowania ciała modela a także stanowiska malowania twarzy.
01.09.2019 – Dzień piłki ulicznej
– dwie strefy animacji składających się z podstrefy dryblingów i trików piłkarskich na specjalistycznej arenie do gry Street Soccer „Panna” oraz podstrefy Freestyle Football. W programie edycji:
animacje prowadzone przez zawodnika Street Soccer „Panna” rangi Mistrza lub Wicemistrza w skali kraju
warsztaty dryblingów piłkarskich dla ochotników,
pokazy i nauka dryblingów najlepszych zawodników świata w piłce nożnej,
warsztaty doskonalenia umiejętności kontroli piłki „Panna moves” (piłkarska siata), użyteczne zagrania techniczne, które można wykorzystać na boiskach,
widowiskowe rozgrywki gry 1v1 reprezentantów kraju Street Soccer „Panna” – sędziowanie pojedynków dla ochotników, przedstawienie zasad Street Soccer „Panna” oraz historii tego sportu w naszym kraju.
animacje prowadzone przez dwóch zawodników Freestyle Football – rangi reprezentantów kraju w tej dyscyplinie,
warsztaty i uliczne pokazy Freestyle Football
konkursy z nagrodami (m. in. na największą liczbę pompek z neck stall, tj. z piłką na karku, na największy dystans pokonany z piłką utrzymaną przez uczestnika w powietrzu (bez upadku) po ul. Piotrkowskiej, żonglerki, wiedzy o piłce nożnej, żonglerki piłkami do nogi, do rugby, pingpongowymi przez profesjonalistę.
Comments